Pilot met cognitieve fitness in de GGz succesvol

in

De pilottraining Cognitieve Fitness waaraan 40 mensen met aanhoudende psychische aandoeningen deelnamen is succesvol verlopen. Dat blijkt uit onderzoek van het Trimbos-instituut.

Mensen in de langdurige zorg kampen naast psychische problemen vaak ook met problemen op het gebied van cognitief functioneren (planning, aandacht, geheugen) en leefstijl (weinig bewegen en overgewicht). De training Cognitieve Fitness probeert hier wat aan te doen. De training combineert beweging met oefeningen ter verbetering van geheugen, concentratie en coördinatie. Het Trimbos-instituut heeft de effecten van en de ervaringen met de training onderzocht.

Waardering
Uit drie GGz instellingen deden 40 mensen mee aan de pilot. Zij waren bijzonder positief over de training en waardeerden hem met het gemiddelde van ruim een acht. Niet iedereen rondde de training af, maar er was veel animo voor een vervolgtraining.

Effecten
Het geheugen en de cognitieve flexibiliteit bleek na de training verbeterd. Daarnaast was de bloeddruk gedaald en waren de deelnemers lichamelijk actiever. Ook was er een lichte verbetering van de mentale gezondheid en de snelheid van informatieverwerking, echter niet significant.

Toegenomen welbevinden
Deelnemers gaven aan dat hun welbevinden was toegenomen. Zij zaten beter in hun vel, voelden zich fitter en hadden meer energie. Daarnaast vertoonden ze minder uitstelgedrag; ze zagen minder op tegen het ondernemen van activiteiten.

Vervolgonderzoek
De ervaringen zijn dusdanig positief dat nadere ontwikkeling van het aanbod en vervolgonderzoek wenselijk is. De onderzoekers raden aan om een gerandomiseerde gecontroleerde studie uit te voeren om de effectiviteit van de training aan te tonen.

Train-de-trainers cursus
In het voorjaar start een train-de-trainers cursus. In 6 cursusdagen worden medewerkers uit GGz instellingen opgeleid tot trainer Cognitieve Fitness. Klik hier voor meer informatie over de training.

Voor vragen over het onderzoek kunt u contact opnemen met Manja van Wezep. ( mwezep@trimbos.nl)

Bron: trimbos.nl
vrijdag 13 januari 2012