Congres over The First Psychotic Episode
Congres: The First Psychotic Episode
In de week van 18 oktober 1999 ben ik naar twee bijeenkomsten geweest die voor ons interessant zijn.
- Ten eerste op woensdag 20 oktober 1999 naar “The First Psychotic Episode” in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Deze dag was een vervolg op een congres in 1996 over de eerste psychotische episode en
ook dit keer ging het daarover. - Op vrijdag 22 oktober vond de jaarlijkse Brein Publieksdag van Hersenwerk 2002 plaats in Utrecht. Het onderwerp was deze keer “Jonge en Oude Hersenen”.
Waar het bij “The First Psychotic Episode”vooral om gaat is vroegdetectie en vroeginterventie bij de eerste psychose van jonge mensen (tussen ongeveer 15 en 25 jaar) die schizofrenie gaan ontwikkelen.
Vroegdetectie wil zeggen dat men probeert de jongeren zo vroeg mogelijk te ontdekken, liefst al in de prodromale fase, dat wil zeggen voordat de eerste psychose echt tot ontwikkeling is gekomen. Vroeginterventie betekent dat deze jonge mensen op een zo vroeg mogelijk moment behandeld gaan worden, soms inderdaad al in de prodromale fase. De behandeling houdt medicatie in, maar ook psycho-educatie en het betrekken van de familie bij dit proces. Ook blijven de jongeren nog drie tot vijf jaar na afloop van hun eerste psychose onder behandeling, gedurende de zogenaamde ‘kritieke fase’.
Om deze behandelprogramma’s en bijbehorend onderzoek uit te voeren zijn er op verschillende plekken op de wereld klinieken speciaal voor deze jongeren opgericht.
Onder andere in Australië (Melbourne), de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland, Scandinavië, maar ook dichter bij huis, de Adolescentenkliniek van Don Linszen in het AMC. Wat iedereen wil is het beloop van schizofrenie voorspellen en beïnvloeden. Hoever is men inmiddels hiermee ?
Gemiddeld hebben mensen voordat zij opgenomen worden al vijf jaar last van negatieve symptomen en een jaar van positieve.
Deze tijd voor de opname kan verkort worden door bijvoorbeeld een ‘early detection team’ dat erop uit trekt naar onder andere scholen (in Nederland ook naar koffieshops) waar jongeren met symptomen gevonden kunnen worden.
In Melbourne heeft men een prodromenonderzoek gedaan waarbij 40% van alle onderzochten binnen een jaar psychotisch werd. In Israël bleek bij een onderzoek van dienstplichtigen dat mensen die later schizofrenie ontwikkelen van tevoren al een achteruitgang in hun sociale omstandigheden en denkvermogen vertonen. Zo zijn er nog meer onderzoeken. Wat hieruit blijkt is dat de kans op het ontwikkelen van schizofrenie wel te ontdekken valt, hoewel je ook in het oog moet houden dat een aantal mensen die wel de verschijnselen vertonen nooit een psychose zullen ontwikkelen. Dit maakt vroegtijdig ingrijpen een moeilijke zaak want het gevaar bestaat dat er mensen (ook met medicijnen) behandeld worden die nooit schizofrenie zullen krijgen.
Waarom is het zo belangrijk dat de ziekte vroegtijdig ontdekt en behandeld wordt ?
Ook hierover bestaat onderzoek. Het blijkt dat met de huidige neuroleptica (anti-psychotica) het beloop van schizofrenie gunstig beïnvloed kan worden als vroegtijdig ingegrepen wordt. De psychose wordt minder ernstig (bereikt een plafond) en wordt soms wel tien jaar uitgesteld. Wel moet tegelijkertijd gezorgd worden voor goede psycho-educatie van patiënt en familie, alleen medicijnen is nooit genoeg. Zelfs gaf een van de sprekers een voorbeeld van ingrijpen zonder medicatie. Het betrof hier een 15-jarige jongen die als een donderslag bij heldere hemel door een psychose getroffen werd. De spreker maakt hierbij een onderscheid tussen ‘lage kwetsbaarheid’ voor psychosen (deze jongen) en ‘hoge kwetsbaarheid’. In het laatste geval is er een lange aanlooptijd met prodromen en sociale achteruitgang.
Het was een leerzame dag waarbij de nieuwste opvattingen en ontwikkelingen aan bod kwamen
M.O.






